Достапни линкови

Ереван: Рускиот претседател предложи обнова на преговорите меѓу Кавказот, Ерменија и Азербејџан


Рускиот претседател Дмитри Медведев денеска предложи обнова на преговорите меѓу Кавказот, Ерменија и Азербеџан. Медведев на обраќањето во Ереван изјави дека планира да одржи разаговори за регионот Нагорно Карабак со лидерите на Ерменија и Азербеџан. Ова иницијатива на Медведев следи по големото влијание на Соединетите држави и Турција врз Ерменија. Нагорно Карабак е регион кој се наоѓа во Азербеџан, кој беше освоен од ерменските сепаратисти во 1990 година. Во овие судири неколку стотици лица го загубија животот.
XS
SM
MD
LG