Достапни линкови

Европа: Денеска раст на европските берзи


Европските берзи денеска бележат раст, исто како и повеќето азијски, откако повеќе влади во свтеот превзедоа мерки за враќање на довербата во финансискиот систем. Денеска и шведската влада соопшти дека издвоила над 200 милијарди долари за интервенција на финансискиот пазар. Холандија, пак вчера најави дека ќе вложи 10 милијарди евра во АЈ ЕН ЏИ, една од 20-те најголеми банки во светот.
XS
SM
MD
LG