Достапни линкови

Пекинг: Бившиот помошник градоначалник на Пекинг осуден на смртна казна поради корупција


Кинескиот суд го осуди на смртна казна бившиот помошник на градоначалникот на Пекинг, поради корупција во врска со изградбата на спортски објекти за Олимписките игри, но извршувањето на казната е одложено на две години. Како што соопштија локалните власти, Лиу Џихуа е обвинет дека примил мито во износ од повеќе милиони јуани, како и дека незаконски давал дозволи за градба на својата љубовница.
XS
SM
MD
LG