Достапни линкови

Вашингтон: Претседателските избори во Азербејџан не ги исполниле меѓународните стандарди


Соединетите Држави вчера соопштија дека претседателските избори во Азербејџан биле подобри од претходни но сепак не ги исполнувале мегународните стандарди. Претседателот Илхам Алиев во средата прогласи победата на изборите кои ги бојкотираше опозицијата поради недостигот на демократија. Тие ги осудија Вашингтон и Брисел дека не наптравиле доволно за да го присилат Азебјеџан на реформи. Дел од најголемите светски резреви на нафта и гас се наогаат токму во таа земја.
XS
SM
MD
LG