Достапни линкови

Скопје: Денеска второ рочиште за случајот Мавровски работници


Во Основниот суд Скопје 1 денеска ќе се одржи второто рочиште за случајот Мавровски работници. Првото беше одложено откако на судењето се појавија само двајца од 23 обивенети за малтретирањето на работниците од градежното претпријатие за време на конфликтот во 2001 година.Мегу обвинетите е и пратеникот од ДУИ Хисен Џамаили. Трибуналот во Хаг во земјава врати четири случаи. Овој е првиот кој го отвора македонското судстсво.
XS
SM
MD
LG