Достапни линкови

Багдад: Најмалку петмина турски војници и петмина бунтовници загинаа во судири


Во судири меѓу турските сили и курдиските бунтовници во југо-источна Турција во близина ан границата со Ирак загинаа најмалку 5 бунтовници и 5 војници, соопшти турската армија. Уште еден војник загинал, а 15 биле повредени кога хеликоптер на турската армија се урнал при траснпсорт на доплнителни сили на теренот. Курдските бунтовниси бараат автономија во овој дел на Турција од 1984 година.
XS
SM
MD
LG