Достапни линкови

Вашингтон: Буш потпиша закон за расходи во одбраната за 2009 од 612 милијарди долари


Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа потпиша закон за расходите на одбраната од 612 милијарди долари за буџетската 2009 година. За војните во Ирак и во Авганистан ќе бидат одвоени 70 милијарди долари повеќе отколку порано, а предвидено е и зголемување на платите на воениот персонал за 4%. Новиот воен буџет го отвора и патот за изградба на анти – ракетен систем во Источна Европа.
XS
SM
MD
LG