Достапни линкови

Багдад: Службеници на ирачката влада во обид за спречување на насилството врз христијанските жители


Ирачката влада денеска соопшти дека ќе испрати свои државни службеници во Северен Ирак, за да ги спречат насилствата врз населението од Христијанска вероисповед. Ова одлука на Ирак следи по критиките од Соединетите Држави за насилствата кои беа извршени врз христијаните. Обединетите Нации и папата Бенедик Шеснаесети исто така упатија протесна нота до Ирачката влада. Најмалку единаесет лица беа убиени во скорашните напади во северен Ирак.
XS
SM
MD
LG