Достапни линкови

Вашингтон: САД соопштија дека Северна Кореја се согласија со барањето за нуклеарно набљудување


Од Стејт департментот соопштија дека Северна Кореја се согласила на барањето на Соединетите Држави за нуклеарно набљудување. Портпаролот на Стејт Департментот Шон Меккормак изјави дека со новиот договор Пјонгјанг ке им дозволи на експертите за атомска енергија на Обединетите Нации да имаат целосен пристап до нејзината нуклеарната програма. Со овој чекор како што изјави Меккормак Соединетите Држави ќе ја симнат Северна Кореја од црната листа на држави кои го финансираат тероризмот.
XS
SM
MD
LG