Достапни линкови

Вашингтон: Потпишан договорот кој овозможува продажба на американска нуклеарна опрема на Индија


Соединетите држави и Индија го потпишаа договорот со кој се овозможува продавање на американска нуклеарна опрема, технологија и гориво за Индија. Договорот во Вашингтон го потпишаа американскиот државен секретар Кондолиза Рајс и шефот на индиската дипломатија Пранаб Мукхерџи. Со тоа е стаевн крај на триесет годишната забрана за нуклерана трговија меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG