Достапни линкови

Приштина: Косово со благодарност до Македонија и Црна Гора за признавањето


Косовскиот Премиер Хашим Тачи денеска им се заблагодари на владите на Србија и Македонија за вчерашното признавање на независноста на Косово. Според Тачи, овие одлуки се во функција на мирот, стабилноста и регионалната соработка. Претседателот на Србија Борис Тадиќ пак од Белград порача дека одлуките на владите на Македонија и Црна Гора се погрешни и спортивни на меѓународното право и дека не придонесуваат кон регионалната стабилност и добро соседски односи. Во меѓувреме пратениците во Собранието на Србија на денешната седница иако не е на дневен ред дискутираат за одлуките на владите на Македонија и Црна Гора за признавање на Косово.
XS
SM
MD
LG