Достапни линкови

Лондон: Јеремиќ се надева дека Македонија и Црна Гора нема да го признаат Косово


Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ во интервју за Би Би Си изразил надеж дека Македонија и Црна Гора нема да го признаат Косово, бидејќи тоа би ги влошило политичките односи во регионот. Секое признавање на Косово од регионот по усвојувањето на резолуцијата на Србија во Генералното собрание би било во спротивен правец. Ќе биде штета доколку тоа се случи, ќе бидеме многу разочарани“, додал Јеремиќ.
XS
SM
MD
LG