Достапни линкови

Киев: Украинскиот претседател Јушченко го распушти Парламентот и распиша предвремени избори


Украинскиот претседател Виктор Јушченко го распушти парламентот и распиша предвремени избори. Украинската коалициона влада падна минатиот месец откако партијата на премиерот Јулија Тимошенко ја поддржа про руската опозиција во предлогот за намалување на ингеренциите на претседателот, по што од владата се повлече партијата на претседателот Јушченко.
XS
SM
MD
LG