Достапни линкови

Вашингтон: САД го осудија нападот на турските војници


САД го осудуваат нападот на припадниците на Курдската работничка партија против турски војници во Југоисточна Турција. Портпаролот на Стејт департментот Роберт Уд рече дека Вашингтон го повторува повикот кон Курдската работничка партија да го остави оружјето и еднаш засекогаш да го прекине насилството, се вели во изјавата на Тој истакна дека администрацијата на претседателот на Соединетите Држави Џорџ Буш ја смета Курдската работничка партија за заеднички непријател на Турција, Америка и на Ирак.
XS
SM
MD
LG