Достапни линкови

Подгорица: Црногорската влада ќе донесе одлука во врска со Косово, најави Ѓукановиќ


Црнгорскиот премиер Мило Ѓукановиќ за време на дебатата во Собранието во Подгорица посветена на предлог-резолуцијата за евроинтегративните процеси изјави дека Косово е суверено во секоја сфера. Тој исто така рече дека црногорската влада ќе донесе одлука во врска со Косово. Според медумите, ваквата изјава на Ѓукановиќ укажува дека Цран Гора е „на пат да го признае Косово“. Во текстот на резолуцијата за евроинтегративните процеси се наведува дека Погорица е подговена „да ја прифати политичката реалност, која земјите-членки на Унијата и НАТО ја сметаат за важна од аспект на регионалната стабилност.
XS
SM
MD
LG