Достапни линкови

Калишта: Почна архиепископско црковниот народен собор


Со поздравен говор на поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан, денеска во манастирискиот комплекс Калишта кај Струга почна со работа дводневниот Архиепископски црковно-народен собор. Архиепископот Стефан пред присутните меѓу другото истакна дека на внатрешен план се постигнати видни резултати, односно дека од аспект на духовната страна, мисијата на Црквата е исполнета . На овој собор исто така ќе се расправа и за амандманот за додавање на името на Македонската Православна Црква и Охридска Ахиепископија.
XS
SM
MD
LG