Достапни линкови

Скопје: 13 години од атентатот врз Киро Глигоров


Денеска се навршуваат тринаесет години од атентатот врз првиот претседател на Македонија Киро Глигоров кој преживеа атентат со тешки повреди на главата. На местото на атентатот загина неговиот возач Александар Спировски, а беше повреден телохранителот, Илчо Теовски. Се уште е отворена истражна постапка која се води против непознат сторител. Нападот беше извршен со автомобил бомба пред хотелот „Бристол“ во Скопје.
XS
SM
MD
LG