Достапни линкови

Москва: Руското обвинителство покрена обвинение против три лица за убиство на Политковскаја


Руското обвинителство покрена обвинение против три лица за учество во убиството на новинарката Ана Политиковскаја. Тоа значи дека судењето за убиство кое се случи во 2006 година би можело да започне наскоро. Политиковскаја во своите текстови го критикуваше Кремљ а пишуваше и за кршењето на човековите права во Чеченија и во другите делови на Русија.
XS
SM
MD
LG