Достапни линкови

Москва: Посета на украинскиот премиер Тимошенко


Украинската премиерка Јулија Тимишенко денеска е во Москва на разговори со рускиот премиер Владимир Путин, главно за енергетски прашања. Украина настојува да издејствува поволна цена за увозот на руски гас, откако Газпром најави дека ќе пара пазарни цени за извозот на гас за Украина. По распаѓањето на владината коалиција во Украина, премиерката Тимошенко е изложена на критики дека се врти кон Москва.
XS
SM
MD
LG