Достапни линкови

Париз: Индија и Франција потпишаа договор за нуклеарна соработка


Индија и Франција потпишаа договор за нуклеарна соработка
Договорот е потпишан во Париз, меѓу Индискиот премиер Махмуд Синг и Францускиот претседател Никола Саркози. Договорот е заклучен еден ден откако американскиот Конгрес одобри, Соединетите Држави да вршат испорака на нуклеарни материјали на Индија. Ваквата одлука на конгресот се очекува да биде поддржана од Горниот дом, односно Сенатот, оваа недела. Индија за одлуката на Соединетите Држави рече дека е од големо значење за енергетскиот развој.
XS
SM
MD
LG