Достапни линкови

Вашингтон: Меѓународната заедница упати критика за изборите до Белорусија


Меѓународната заедница упати критика до Белорусија за вчерашните парламентарни избори. Портпаролот на Стејт департментот Роберт Вуд повикувајки се на забелешката упатена од страна на меѓународните набљудувачи изјави: ,,Ние забележавме дека не ги исполнија меѓународните стандарди. Несомнено ние ја прифативме и забелешката од извештајот на ОБСЕ, но сепак ова е почетен извештај. Ние навистина сакаме да соработуваме со Белоруската влада". Европската комисија, пред денот на изборите го предупреди Минск да соработува со меѓународните набљудувачи на изборите.
XS
SM
MD
LG