Достапни линкови

Минск: На парламентарните избори во Белорусија водство на кандидатите на Лукашенко


Привичните неофицијални резултати од парламентарните избори во Белорусија покажуваат дека мнозинството од 100-те места во Парламентот го освоиле кандидатите лојални на претседателот Александар Лукашенко.Како што се јавува сеуште не е јасно кому му припаѓаат десет места во Парламентот. Авторитарниот белоруски претседател Александар Лукашенко им дозволи на 70 кандидати на опозицијата да се вклучат во изборите. Опозицијата обвини дека изборите се лажни, а најмалку 300 опозициони приврзаници демонстрираа во Минск по завршувањето на изборите.
XS
SM
MD
LG