Достапни линкови

Брисел: ЕУ е подготвена да ги ублажи санкциите против Белорусија доколу изборите бидат слободни


Европската Унија е подготвена да ги ублажи санкциите против Белорусија доколку парламентарните избори, што ќе се одржат во престојниот викенд, бидат барем делумно слободни, истакнуваат дипломати во Брисел. Немаме илузии дека изборите во Белорусија ќе бидат демократски, но можат да бидат барем делумно слободни и извесен број опозициони пратеници да влезат во Парламентот, изјави шефот на одборот за надворешна политика на Европскиот Парламент, Јацек Волски.
XS
SM
MD
LG