Достапни линкови

Москва: Русија отворена за соработка со Венецуела, изјави Путин


Рускиот премиер Владимир Путин вчера по средбата со венецулскиот претседател Хуго Чавез во Москва изјави дека Кремљ е отворен за соработка со Венецуела во областа на нуклеарната енергија. Чавез пак потенцираше дека зголемената соработка мегу двете земји ке придонесе за создавање на мулти поларен свет. Претходно Москва соопшти дека и одобриле на Венецуела заем од 1 милијарда долари за купување на руско оружје. Денеска Чавез престојува во Париз на средба со неговиот француски колега Никла Саркози.
XS
SM
MD
LG