Достапни линкови

Њујорк: Започнува годишното генерално собрание на ОН


Во Њујорк денеска започнува годишното Генерално Собрание на Обединетите Нации. Ќе го отвори генералниот секретар Бан Ки Мум, а меѓу говорниците во наредните денови, ќе бидат и американскиот претседател Џорџ БУш, грузискиот Миахел Саакашвили и иранскиот, Махмуд Ахмадинеџат. Синоќа пред Обединетите Нации во Њујорк имаше протести против режимот во Иран поради смртните казни и дискриминацијата на жените.
XS
SM
MD
LG