Достапни линкови

Љубљана: Опозиционите социјал демократи победија на парламентарните избори


Коалицијата на опозиционите Социјалдемократи ја победија коалицијата на владеачката десноцентристичка Словенечка демократска партија на премиерот Јанез Јанша на вчерашните парламентарни избори. Државната изборна комисија соопшти дека СДП освои 30,5, а Демократската партија 29,3 насто гласови.
XS
SM
MD
LG