Достапни линкови

Њујорк: Кина ја одби резолуцијата на САД која ја повикува на разговори со Далај Лама


Кина ја одби резолуцијата на Сенатаот на Соединетите држави, која предупредува Пекинг да одржи сериозни разговори со поддржувачите на Далај Лама. Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи Џијанг Ју изјави дека резолуцијата покажува дека Вашингтон ја поддржува независноста на Тибет. Од Сенатот исто така побараа од Кина, да дозволи поголема религиозна слобода во Тибет.
XS
SM
MD
LG