Достапни линкови

Париз: Вчера едночасновна средба Милошоски – Бакојани


Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција Антонио Милошоски и Дора Бакојани вчера одржаа едночасовна средба на маргините на форумот Европска Унија, Централа Азија во Париз. По средбата Милошоски оценувајќи дека разговорите се позитивен чекор за подобрување на односите меѓу двете земји, изјави дека Македонија инсистира на своите позиции во однос на прашањето за името. Министерката Бакојани, пак наведе дека средбата со Милошоски не е замена за преговорите во рамките на Обединетите нации за изнаоѓање заедничко прифатливо решение.
XS
SM
MD
LG