Достапни линкови

Кабул: Американскиот секретар за одбрана Гејтс на разговори со авганистанскиот претседател Карзаи


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс денеска е во Кабул на разговори со авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и со други официјални личности. Главни теми се битката против талибанците и приврзаниците на Ал Каеда, како и загинувањето на цивили во операциите на сојузничките сили против бунтовниците. Во меѓувреме, во Пакистан е командантот на американскиот генерал-штаб Мајк Мулен на разговори за борбите против милитантите на пакистанско – авганистанската граница.
XS
SM
MD
LG