Достапни линкови

Грчката страна нема да го одбие предлогот, но ќе се обиде да извлече максимум од преговорите


Утре или најдоцна задутре би требало да се одржи координативната средба на државниот врв на која ке бидат разгледани последните идеи на Нимиц кои тој им ги пренесе на преговарачи пред пет дена. Средбата мора да се одржи во тој термин бидејки Претседателот Црвенксовки во петок заминува во Њујорк каде што денеска почнува 63 годишно собрание на Обединтете Нации. По него во понедленик на собранието оди и Минситерот за надворешни работи Милошоски . Засега од нашиот државен врв молк за предлозите на медијаторот и ставот на земјава за нив. Грчаката шефица на дипломатијата Дора Бакојани пак вчера соопшти дека Атина ке му ја дотави рекацијата на НИмиц за неколчку дена. Преговараме за името и опсегот на употреба презираше Бакојани која додаде дека силно веруваат во можноста да се најде решени од кое двете страни ќе бидат задоволни и нема да има поразени. Ваквите оптимистички тонови од грчаката шефица на дипломатијата која досега беа или негативни или воздржани домашна експертака јавност ги толкува на различен начин. Според долгогодшиниот дипломат Благој Зашов грчката страна во последно време сака да биде поконструктивна:

„Но, знаејќи ја грчката дипломатија, верувам дека ќе сторат се за да извлечат што поповолен резултат во преговорите.“

вели Зашов и доадава дека Атина во моментов всушност е под притисок да заземе таква позиција

„Одбивањето би значело и нивна натамошна конфронтација и со своите партнери во ЕУ.“

За разлика од Зашов аналитичарот Мресел Биљаљи во изјавата на Бакојани препознава помалку дипломатска игра а повеќе подготвеност за прифаќање на решение:

„Јас мислам дека Грците можеби се спремни да го прифатат предлогот, затоа што тој е многу блиску до тоа што се смета заеднички интерес на двете држави. Јас мислам дека и тие се уморни од овој спор.“

Според Биљаљи и македонската страна треба што побрзо да излезе со конкретен став:

„Нашето водство перманентно игра на некои ситни политички и маркетишки игри. Не внимава многу за преговарачките позиции со Грција.“

Инаку според гласините токму на годшиното собранието на Обединетите Нации може да дојде до развска на спорот преку американки предлог пакет за решение кој ке им биде доставен на двете страни, а под покровиртелство на Вашингтон како што се шпекулра ќе дојде и до средба Милошоски - Бакојани.
XS
SM
MD
LG