Достапни линкови

Брисел: Холандија го блокираше обидот на ЕУ да го имплементира трговскиот договор со Србија


Холандската влада вчера го блокираше обидот на Европската Унија да го имплеметира трговскиот договор со Србија. Како што изјави холандкиот министер за наворешни работи Максим Верхаген по состанокот со неговите колеги од земјите чнелнки на унијата Белград сеуште не соработува целосно со судот за воени злосторрства во Хаг. Шефот за надворешна политика на унијата Хавиер Солана изрази надеж дека 27 земји членки ке постигнат согласност за договорот за поблиски врски со Белград на самитот кој ке се одржи идниот месец.
XS
SM
MD
LG