Достапни линкови

Венецуела: Хуго Чавез го протера американскиот амбасадор од Венецуела


Претседателот на Венецуела Хуго Чавез го протера американскиот амбасадор во таа земја како знак на поддршка и солидарност со Боливија. Чавез му даде на американскиот амбасадор седумдесет и два часа да го напушти Каракас, а го отповика и својот амбасадор од Вашингтон. Овие потези на Чавез дојдоа откако претседателот на Боливија Ево Моралес го протера американскиот амбасадор, обвинувајќи го дека ги поддржува протестите на опозицијата во таа земја.
XS
SM
MD
LG