Достапни линкови

Белград: Главниот обвинител на Хашкиот трибунал во посета на Белград


Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц од денеска престојува во дводневна официјална посета на Белград на која треба да процени дали е направен прогрес во соработката на Србија со трибунал што е услов земјата да се приближи до Европската Унија. Ова е негова прва посета откако во Јули беше уапсен Радован Караџик ососмничен за геноцид во боснаксата војна. Вчера српскиот парламнет едногласно ја изгласа спогодбата за стабилиција и асоцијација со европакста унија која треба да ја подржат сите 27 земји членки за да стапи во сила.
XS
SM
MD
LG