Достапни линкови

Вашингтон: САД ќе испратат тим во Грузија кој ќе ги проценува потребите за обнова на војската


Пентагон вчера соопшти дека неделава ке испрати тим во Грузија кој ке треба да ги процени потребите за обнова на војската по грузиско рускиот конфликт. Потсекреатрот за одбрана Ерик Еделман рече дека по проценката Соединетите Држави ке оценат како може да помогнат за обновата на грусикста еконосмија, инфарструктура и вооружени исли. Претходно рускиот амбасадор во Обединте Нации Витали Чуркин изјави дека ке поднесат нацрт резолуција до Советот за безбедност со која ке побараат ембарго за продажба на оружје на Грузија.
XS
SM
MD
LG