Достапни линкови

Вашингтон: Се очекува Буш да обеделодени повлекување на осум илјади војници од Ирак


Американскиот претседател Џорџ Буш се очекува денеска да ги обелодени плановите за повлекување на околу осум илјади американски војници од Ирак до февруари идната година и за распоредување дополнителни сили во Авганистан. Во говорот, чии делови веќе се објавени, Буш наведува дека за разлика од подобрената безбедност во Ирак, насилствата во Авганистан се зголемуваат. Во моментов во Ирак има сто четириесет и шест илјади, додека во Авганистан триесет и три илјади американски војници.
XS
SM
MD
LG