Достапни линкови

Исламабад: Во Пакистан се слави по победата на Асих Али Зардари на претседателските избори


Во Пакистан се слави, по победата на Асих Али Зардари на претседателските избори во земјата. Според агенциите неговата инаугурација се очекува на почетокот од неделава. Зардари изјави дека ќе се стреми да воспостави целосна демократија во земјата во чест на неговата сопруга, поранешната пакистанска премиерка Беназир Буто која беше убиена минатата година. Соединетите држави и Британија му ја честитаа победата, а претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад изрази надеж за продлабочување на односите меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG