Достапни линкови

Киев: Американскиот потпретседател Дик Чејни во посета на Украина


Американскиот потпретседател Дик Чејни при денешната посета на Украина се очекува да ја повтори поддршката на САД кон ова земја. Тој е во турнеа низ државите Кавказот за да ја обнови поддршката кон американските сојузници по руско-грузискиот конфликт. Оттогаш, украинскиот претседател Виктор Јушченко ги зголеми своите повици за брзо членство на земјата во НАТО наведувајчи го тоа како неопхдност поради заштита на земјата.
XS
SM
MD
LG