Достапни линкови

Москва: Русија не се плаши од исфрлање од Г8, изјави Медведев


Рускиот претседател Дмитриј Медведев изјави дека Москва не се плаши од евентуално исфрлување од групата на индустриски најразвиени земји во светот- Г8. Оваа група практично нема да може да функционира без Русија, бидејќи таа може да донесува одлуки само ако тие се одраз на мислењето на најголемите светски економии и на водечките политички играчи, истакна Медведев. Тој нагласи дека Русија и Г8 се потребни една на друга.
XS
SM
MD
LG