Достапни линкови

Брисел: Лидерите на ЕУ изразија длабока загриженост поради настаните во Грузија


Лидерите на Европската Унија изразија длабока загреност поради последните немири во Грузија и прекумерната реакција на Русија, истовремено осудувајки ја одлуката на Русија да ја признае независниста на Абхазија и Јужна Осетија. На состанокот во Брисел било одлучено следниот понеделник францускиот претседател Никола Саркози, претседателот на Унијата, Жозе Мануел Баросо и високиот претставник за надворешна политика Хавиер Солана да ја посетат Москва и да се осигурат дека договорот за мир меѓу Русија и Грузија ќе се почитува.
XS
SM
MD
LG