Достапни линкови

Кабул: Протести на жители на Кабул поради нападот на американските и авганистанските сили


Толпа лути жители протестираа денеска во источен Кабул поради нападот на американските и авганистанските сили во кој загина еден човек и неговите две деца. Коалиционите сили и НАТО силите во Авганистан соопштија дека не можат да го потврдат инцидентот. Цивилните жртви во Авганистан ги подигнаа тензиите меѓу авганистанците и странските трупи кои беа обвинети и од владата во Кабул за убуиство на 90 цивили при бомбардирање во западен Херат мнатиот месец.
XS
SM
MD
LG