Достапни линкови

Њу Орлеанс: Евакуирани речиси два милиони жители на Њу Орлеанс пред Ураганот Густав


Речиси два милиона жители на Њу Орлеанс и други региони на американско мексиканскиот залив ги напуштија домовите поради приближувањето на Ураганот Густав. Нафтените платформи и рафинаерии ги прекинаа речиси сите операции. Републиканскиот Претседателски кандидат Џон МекКејн и нареди на партијата значително да ги ограничи активностите околу Националната Конвенција во Сент Пол – Минесота. Претседателот Цорџ Буш и потпретседателот Дик Чејни го откажаа учеството на Конвнцијата со цел да се посветат на справувањето со угаранот Густав кој доаѓа речиси три години по ураганот Катрина кој му нанесе голема штета на Њу Орлеанс.
XS
SM
MD
LG