Достапни линкови

Њу Орлеанс: Ураганот Густав се засилува


Американскиот национален центар за урагани соопшти дека ураганот Густав со ветер од 230 километри на час, достигнал јачина од четврта категорија што се смета за ,,екстремно опасна„, а очекувањата се дека ќе ја достигне и петтата категорија. Ураганот вчера ги погоди западните делови на Куба, предизвикувајќи голема материјана штета, а поради опасноста американските власти започнаа со евакуација на населението во Њу Орлеанс. Пред неколку дена ураганот Густав ги погоди Хаити и Доминиканската Република при што загинаа повеќе од 80 лица.
XS
SM
MD
LG