Достапни линкови

Тбилиси: Грузија ги прекина дипломатските односи со Русија


Грузија ќе ги прекине дипломатските односи со Ррусија поради тоа што Москва ги призна за независни нејзините региони Абхазија и Јужна Осетија за независни држави, изјави заменик министерот за надворешни работи Григол Вашадзе. Вчера за тоа резолуција донесе грузискиот парламент, додека Премиерот Ладо Гургенидзе потпиша декрет за времено ограничување на руските мировни операции во Грузија.
XS
SM
MD
LG