Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореја решила повторно да ги активира нуклеарните постројки


Северна Кореја денеска соопшти дека решила повторно да ги активира нуклеарните постројки, како и дека ке размисли повторно да го стави во погон нуклеаарниот реактор во Јонгбион, бидејки Соединетите држави го нарушиле 6 партитниот договор. Суспензијата се превзема бидејки Вашингтон не ја отпишал Северна Кореја од листата земји спонзори на тероризмот. Соединетите држави тоа го доложија се додека Пјонгјанг не се согласи со договорот за верификациските механизми.
XS
SM
MD
LG