Достапни линкови

Скопје: Собранието ја продолжува расправата за спорните закони


Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која по третпат се расправа за спорните закони. Вчера со 69 гласа „за“, 16 „против“ и ниту еден „воздржан“ го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за енергетика, чиј указ за прогласување птретходните два пати одби да го потпише претседателот Бранко Црвенковски. Опозицијата обвини дека законот ќе создаде монополска позоција ан ЕЛЕМ.
XS
SM
MD
LG