Достапни линкови

Денвер: Конвенција на Демократите за претседателски кандидат


Американската Демократска партија денеска ја почнува националната конвенција која треба да кулминира в четврток со говор на Барак Обама за прифаќање на номинацијата за претседателски кандидат на изборите во ноември годинава. Се очекува на конвенцијата во Денвер, Колорадо да учествуваат повеќе од четири илјади делегати и десетици илјади приврзаници и новинари. Во саботата Обама го избра сенторот Џо Бајден за потпретседател. Неговиот републикански ривал Џон Меккејн својот потпретседател ќе го изебере на конвенцијата која почнува на први септември.
XS
SM
MD
LG