Достапни линкови

Сукуми: Парламентот на Абхазија ќе го разгледува апелот за признавање на Русија


Парламентот на грузиската република Абхазија денеска во Сукуми ќе го разгледуваат апелот за признавање кој до Русија го упати Претседателот Сергеј Багапш. Финалната одлука за апелот за признавање на независноста на Абхазија ке биде донесена утре. Во меѓувреме претседателот на горниот дом на рускиот парламент изјави дека итна седница ке биде одржана во понеделник на 25 Август за да се разговара за признавање на Абхазија и Јужна Осетија. Москва како е познато соопшти дека по грузискиот напад на Јужна Осетија на 7 Август ни една од двете републики нема да сакаат да останат во рамките на Грузија. Абхазија и Јужна Осетија како грузиски региони дефакто уживаат независност од 90 тите годни на минатиот век.
XS
SM
MD
LG