Достапни линкови

Варшава: Полска и САД ја парафираа спогодбата за ракетниот штит, Лавров ја откажа посетат на Полска


Полска и САД синоќа ја парафираа спогодбата за разместување на ракетни бази на американскиот антиракетен штит во Полска. Вашингтон го прифатил клучното барање на Варшава, во оваа земја да размести и противракетен систем „патриот“. Претставник на руската Дума веднаш изјави дека оваа спогодба е насочена против Русија и оти таа ќе предизвика зголемување на тензиите во руско- американските односи. И шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја откажа планираната посета на Варшава.
XS
SM
MD
LG