Достапни линкови

Пекинг: Кинеската полиција приведе и депортира осум странски активисти


Кинеската полиција приведе и веднаш ги депортира осум странски активисти и еден британски новинар кој известувал за нивниот протест. Како што соопшти директорот на Организацијата Студенти за слободен Тибет која го организираше протестот седум од приведените се американци а една активитска е полу тибетјанка со јапонско држвјанство. Овие демонстрации во Пекинг беа најголеми откако почнаа Олимписките игри минатата недела.
XS
SM
MD
LG