Достапни линкови

Рамала: Почина познатиот палестински поет Махмуд Дарвиш, лауреат и на Струшките поетски вечери


Познатиот палестински поет Махмуд Дарвиш почина на 67 годишна возраст, откако пред неколку дена му беше извршена операцијата на срце во Тексас. Палестинскиот претседател Махмуд Абас прогласи тридневна жалост поради смртта на поетот, кој во своите дела ја опишуваше борбата на својот народ за независност. Дарвиш минатата година беше добитник на наградата Златен венец на Струшките вечери на поезијата.
XS
SM
MD
LG